که یکی هست و نیست جز او , وحده لا اله الا هــــــــــــــو

جز توکل برخدا سرمایه ای در کار نیست / هر که را باشد توکل کار او دشوار نیست

که یکی هست و نیست جز او , وحده لا اله الا هــــــــــــــو

جز توکل برخدا سرمایه ای در کار نیست / هر که را باشد توکل کار او دشوار نیست

که یکی هست و نیست جز او , وحده لا اله الا هــــــــــــــو

حق داده به ما وعده خیر و حسنات
هم وعده جنات سراسر نعمات
خواهی که شود نصیب تو این برکات
بفرست مدام بر محمد (ص) صلوات

پیام های کوتاه

طبقه بندی موضوعی

۰

 فیسبوک و برخی از ضررهایش بر زندگی شما

در این که شبکه‌های اجتماعی دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند شکی نیست. مزایای این شبکه‌ها کاملا واضح و غیر قابل کتمان است ولی در یک نگاه منصفانه باید اذعان کرد که در صورت عدم مواجهه درست، این شبکه‌ها اثرات تخریبی نیز بر روحیه افراد می‌گذارند. در ادامه برخی از ضررهای شبکه اجتماعی فیسبوک را با هم مرور می‌کنیم.

شاید با خودتان فکر می‌کنید که فیسبوک فوق‌العاده است. یک سرویس رایگان که باعث می‌شود شما با خانواده و دوستانتان در ارتباط باشید اما واقعیت این است که این شبکه اجتماعی بسیاری از ما را از درون می‌شکند. این امر در موارد معدودی باعث می‌شود تا بنیان شخصیتی افراد مستحکم‌تر از قبل شود ولی از آنجا که بسیاری از جوانان و نوجوانان از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند در بیشتر موارد باعث سرخوردگی آن‌ها می‌شود. در ادامه لیستی از مواردی که موجب از دست دادن اعتماد به نفس، نارضایتی از زندگی شخصی و عدم رضایت از خوشی‌های کوچک و ... توسط شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک می‌شوند، با هم مرور می‌کنیم. شاید برخی از این موارد برای شما رخ داده باشد.

1. کمتر کسی دیگر برای شما کارت تبریک واقعی می‌فرستد

 fbday

 تعداد کارت تبریک‌های واقعی که در روز تولد خود دریافت کردید، چه تعداد بود؟ حتی دیگر بستگان نزدیک هم بجای تبریک روز تولد بطور مستقیم ترجیح می‌دهند تا با قرار دادن یک پست در صفحه شخصی شما روز تولد یا روزهای مهم دیگر در زندگیتان را تبریک بگویند.

2. خبرهای مهم را بعد از دیگران می‌شنوید

fbbaby

یکی از دوستان شما صاحب فرزند شده است، دوست دیگرتان به تازگی جشن نامزدی برگزار کرده و یکی از اقوام شما صاحب جایگاه شغلی خوبی شده است. آخرین باری که این چنین اخباری را به صورت رو در رو از دوست یا فامیل خود دریافت کردید، چه زمانی بوده است؟ در عصر دیجیتال، شما از این مسائل در فیسبوک مطلع می‌شوید  البته بعد از این که احتمالا 73 نفر! دیگر چنین خبری را لایک کرده و برای آن کامنت گذاشته‌اند.

3. حسادت به نحوه زندگی دیگران

بقیه مردم خانه‌های زیباتری دارند، حیوانات خانگی بامزه دارند، تعطیلات هیجان‌انگیزی را سپری می‌کنند، فرزندانی دارند که به مراتب بهتر از فرزندان شما تربیت شده‌اند و البته دوستان خیلی بهتری نسبت به شما دارند. شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند که شما با چشمان خود ببینید که برخی از دوستانتان طوری زندگی می‌کنند که شما حتی نمی‌توانید تصورش را بکنید.

4. فیسبوک رژیم غذایی شما را به هم می‌زند

fbdiet

هیچ چیز به اندازه دیدن پست‌هایی که بعضی از دوستان شما می‌گذارند و در آن برخی خوراکی‌های خوشمزه یا بعضا هنجارشکنی‌ها اتفاق می‌افتد شما را به چالش نمی‌کشد. شما با دیدن شیرینی‌ها و غذاهای موجود در عکس دوستانتان وسوسه می‌شوید تا هر چه زودتر همچین غذایی را امتحان کنید. گاهی برخی افراد نیز با دیدن برخی رفتارهای نادرست در عکس دوستان، به اشتباه آن‌ رفتارها را به عنوان کاری عادی قلمداد می‌کنند و با خود می‌گویند چرا من نه؟ تصاویری از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، دخانیات و حضور در مهما‌نی‌هایی با وضعیت نامناسب از این دسته‌ هستند. این تصاویر به مرور زمان ذهنیت شما را نسبت به ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها تغییر می‌دهند.

5. متوجه می‌شوید که چقدر حوصله دیگران را سر می‌برید

fbnolike

ایا تابحال پستی داشته‌اید که اصلا لایک نخورد؟ یا به میزانی به مراتب کمتر از آنچه که تصورش را می‌کردید، لایک شود؟ وقتی اتفاقی که برای شما واقعا جذاب بوده توسط دیگران نادیده گرفته می‌شود، این کار اعصاب شما را به هم می‌ریزد. احتمالا با خود می‌گویید که شاید هنوز کسی این پست من را ندیده است ولی این دلداری برای تعداد دفعات زیادی جوابگوی حال خراب شما نخواهد بود.

6. ترس از نادیده گرفته شدن

fbfomo

وقتی می‌بینید که دوستانتان همه در پست فرد دیگری تَگ (Tag) شده‌اند، از خود می‌پرسید چرا من را تگ نکرده‌اند؟ چرا این‌ها همه با هم هستند ولی من را فراموش می‌کنند؟ چه کسی این برنامه را ترتیب داده و مقصر این که من تگ نشده‌ام چه کسی است؟ آیا آن‌ها عمدا من را تگ نکرده‌اند؟

7. تبلیغات هدفمند فیسبوک اعتماد به نفس شما را نابود می‌کنند

fbads

شما به کمی ورزش، کاهش وزن، دندان‌های سفیدتر یا موهای مرتب‌تر نیاز دارید. در این گونه موارد تبلیغات فیسبوک واقعا می‌توانند اعصاب شما را به هم بریزند بخصوص که خودتان هم کمی روحیه‌تان را باخته باشید.

8. فیسبوک وقت شما را می‌بلعد

fbtime

بطور میانگین هر کاربر آمریکایی فیسبوک، روزانه 40 دقیقه از وقت خود را در این شبکه اجتماعی می‌گذراند. حالا ببینید در سال چه مقدار از وقت عزیز شما، این سرمایه غیر قابل بازگشت در فیسبوک هدر می‌رود. وقتی که می‌تواند صرف یادگیری بسیاری مهارت‌ها، مطالعه کتاب‌های مختلف و کارهای مورد علاقه دیگر شود.

شما چه موارد دیگری از اثرات منفی فیسبوک بر زندگی شخصی خود سراغ دارید؟ لطفا نظرات خود را با ما و خوانندگان زومیت در میان بگذارید.